На 11.06.2026 г. в СУ „Св. Паисий Хилендарски“ – гр. Златица се проведе заключително събитие по проект „Разширяване на дигиталната реалност в образованието“ по програма „Еразъм+“ (Проект № 2025-1-BG01-KA122-SCH-000342291).
Бяха представени резултатите от двете международни мобилности – в Шкойдиц, Германия и Валенсия, Испания. 24 ученици от 9. и 10. клас и 6 учители участваха в обучения по 3D моделиране и принтиране, изкуствен интелект в образованието, социални медии и дигитално съдържание.
По време на събитието учениците бяха поздравени онлайн от българските представители на партньорите Виталис (Германия) и Еуровока (Испания) и получиха своите Europass Mobility сертификати и сертификати за участие.
Представена бе изложба с фигури, изработени по време на обучението в Германия, както и рисунки, свързани с приобщаващото образование.
С грамоти „Успешен партньор“ бяха отличени медийните партньори на училището: „Средногорие медия“, в-к „Регион“ и „RNEWS“.
Благодарим на всички участници, партньори и гости за подкрепата и активното участие!
Изключително сме радостни да съобщим за успеха на Николета Марчева от 11.а клас, която спечели първо място на националния конкурс за есе „Ние сме“. Двеста и тридесет ученици разсъждаваха по темата „Как да променим циничния ни светоглед?“
Николета бе отличена с парична награда от борда на директорите на "Граждани за България" с 5 000лв / 2 556 евро, почетна грамота и луксозно издание на първия учебник по Гражданско учение (1894) на големия български историк и родолюбец Никола Станев.
Церемонията по награждаването се проведе на 26 май 2026 г. във Френския културен институт в гр. София, след което Николета даде интервю за телевизия „Евроком“.
Поздравления за Николета Марчева! Пожелаваме ѝ здраве и още много успехи!
На 15 май СУ „Св. Паисий Хилендарски“ тържествено изпрати Випуск 2026. По време на церемонията учениците от 12.а клас предадоха училищното знаме на 11.а клас - знак за приемственост, традиции и духа на училището.
С много емоции, музика, танци и специални послания към учителите зрелостниците отбелязаха края на своя училищен път. Финалът на тържеството беше поставен с пускането на 21 балона – символ на надеждата, мечтите и новото начало.
През годините Випуск 2026 остави ярка следа в живота на училището. В периода 2021–2025 г. класът беше отличен като иновативен по Националната програма на Министерство на образованието и науката „Иновации в действие“, реализирайки множество дейности по проект „Компетентностен подход в обучението на дигиталното поколение“. Учениците станаха герои в документалния филм „Нищо не може да те спре“ на режисьора Николай Урумов. Участваха в международни проекти по Еразъм+ с мобилности в Португалия и Унгария, два пъти бяха част от програмата Евроскола в Страсбург и посетиха Европейския парламент в Брюксел. Те се изявяваха успешно в национални олимпиади, конкурси и инициативи по български език и литература, география и икономика, английски език. предприемачество, гражданско образование и изкуства. Сред най-запомнящите се техни участия беше и симулацията на съдебен процес по „Индже“ в Съдебната палата.
Пожелаваме на Випуск 2026 здраве, смелост и много успехи по новия път!
На 11 и 12 май 2026 г. ученици от 9.а и 9.б клас участваха в мобилност в гр. Перник по Националната програма на МОН „Иновации в действие“. Домакин на мобилността бе X ОУ „Алеко Константинов“ – гр. Перник.
По време на посещението учениците имаха възможност да наблюдават уроци по гражданско образование в първи, втори и шести клас, както и уроци по математика, български език и литература. Те се насладиха и на драматизацията на главата „Радини вълнения“ по мотиви от романа „Под игото“ на Иван Вазов, представена от ученици от 6.а и 6.б клас.
В рамките на мобилността учениците посетиха още Минния музей в гр. Перник и Къщата на маските в с. Кошарево, където се запознаха с богатството на местните традиции и културно наследство.
Участието в програмата даде възможност за обмяна на добри практики, нови знания и вдъхновяващи срещи.